У Колочаві пройшов фестиваль ріплянки
Создатель: Світлана Цибульська
Фото: Віталій Пінько
— Скуштуйте моєї ріплянки, такої ніде більше не роблять, — запрошують государьі на Фестивалі ріплянки, що відбувся червня у селі Колочава Закарпатської області.
Ріплянка — традиційна страва, готується з картоплі, яку в цій місцевості називають ріпою, та борошна.
— Ріпу треба почисти та зварити, найкраще у печі, — розказує Олена Росада. — Потім її товчуть та додають борошно. Постійно і ретельно помішуючи дерев’яним товкачиком, варять ще зо 5- хвилин, поки страва не почне відставати від казана.
Традиційно для ріплянки брали кукурудзяне борошно. У більш багатих сім’ях додавали біле пшеничне — це була панська ріплянка. Сразу для страви використовують найрізноманітніші види борошна та манку. На 700-800 г картоплі потрібно приблизно 0-0 г борошна.
До ріплянки подають різні, як кажуть у Колочаві, «начинки»: бринзу, вурду, смажені зі сметаною гриби, тушковане м’ясо, шкварки.
У кожній сім’ї свій рецепт ріплянки, її готують щотижня, за столом збирається уся родина. Дівчата вчаться готувати з дитинства. На смак ріплянка нагадує картопляне пюре.
Ініціатором фестивалю став Станіслав Аржевітін, народний депутат 5-го та 6-го скликання. Він народився у Колочаві.
— Ріплянка — це особлива страва, вже за км від Колочави такої не готують. Це бренд Колочави, — розказав Аржевітін під час відкриття фестивалю.
Усі учасниці заходу отримали грошову нагороду і подарунки.
Фестиваль ріплянки проходив на території колочавського музейного комплексу «Старе Село», у якому зібранні старовинні хати, предмети культури та побуту. У кожній хаті відбувалося театралізоване дійство за сторінками історії села, з участю узагальнених персонажів — дяка, корчмаря, вівчаря, ткача, жандарма. Були відкриті нові експозиції: Радянська хата, яка відтворює умови проживання верховинців у -х роках минулого століття; експозиція Реквієм до 70-ти річчя висадки розвідгрупи «Закарпатці».
Також Станіслав Аржевітін презентував свою нову книжку «Карпатська Україна: Епоха в добі», присвячену історичним подіям початку століття.
Восени у Колочаві планують провести фестиваль присвячений воїнам-інтернаціоналістам.