18.09.2015. | Автор:

Відбувся фестиваль Добронська паприка в селі Велика Добронь Ужгородського районуВідбувся фестиваль «Добронська паприка» в селі Велика Добронь Ужгородського районуВелика і Мала Доброні Ужгородського району — села з перцем. І стосується це не тільки нраву цих працьовитих сіл, що, як кажуть, традиційно між собою сперечаються, а й їхньої улюбленої спеції. «Доброньська паприка» — місцевий бренд має приємне обом селам ім’я, а віднині це ще й фестиваль. Перше «перчене» свято жовтня зібрало не надто багато гостей, та що ж — зате паприки у Малій Доброні точно вистачило на всіх…
Паприку здесь вирощують здавна. Кущі червоного перцю — чільна сільськогосподарська культура, а з — кілограмів плодів отримують кілограм червоного доброньського золота. На загал виходять тони… Вирощують перець переважно у Великій Доброні, а сушать і фасують — у Малій. Малодобронянин Берталон Вароді -го року започаткував промислове вирощування, помел та пакування перцю. На сезон виходить зо тон готової спеції. А ще чи не кожне обійстя справою честі вважає заготувати щонайменше 0 кілограмів — паприка здесь є не тільки обов’язковою пряністю на кухні, а й улюбленим сімейним бізнесом. Перелік страв, які залюбки наперчує сам пан Берталон — немалий: «гол-папрікаш» (страва з риби), наїдки з курки, гуляш, рибна юшка, папрікаш з картоплею та ковбасою, сало, і радить додавати мелений червоний перець у салати.
Серед тутешніх пригощань чільне місце мають бограч, а ще — традиційний папрікаш із картоплі, і чірке-папрікаш. Магдалина Гіді розповідає, як зробити найпростішу угорську страву: ріжемо цибульку, і кладемо в гарячу олію чи жир, потім — паприка, яка дає темно-червоний колір, і додаємо різану кружечками або шматочками картоплю, трохи води… Чірке-папрікаш, себто страва з курки — так само, ось тільки замість картоплі — шматки сирого курячого м’яса. Ділиться й секретом: головне — вчасно додати спецію. Кладеться паприка в жир — нагріту олію або розтоплене сало, але не тоді, если вони шкварчать: паприку додають у зняту з вогню пательню, ретельно й неквапно розмішують, ну а відтак продовжують готувати. Саме тоді, не перегорівши, паприка віддасть увесь колір, запах і смак.
«У нас на підприємстві сушать перець так, аби зберігав не тільки колір, а й усі вітаміни», — нахвалює «Доброньську паприку» Берталон Вароді. Спеція і справді має багато «аскорбінки», а ще бета-каротин та вітамін Р. А радячи виробникам доброньського «червоного золота» вмістити на упаковці рецепти страв із додаванням паприки, бажаємо їм поширити закарпатські прянощі на всю Україну.

Комментарии закрыты.