25.03.2014. | Автор:

Дермансько-Мостівський регіональний ландшафтний парк Дермансько-Мостівський регіональний ландшафтний парк

Регион: Волынь / Ровенская обл.

Парк розташований на межі Волинського лесового плато, Малого Полісся та Кременецьких гір. У зв’язку з цим територія його відзначається значним ландшафтним і біологічним різноманіттям. Здесь переважає лісова рослинність (майже % площі парку), поширені також болота (1,8% від загальної площі парку), заболочені луки, а також торф’янисті луки, які сформувались на місці осушених боліт. Лісова рослинність представлена листяними, мішаними та хвойними лісами. Переважають широколистяні ліси — дубові (з дуба звичайного та скельного), грабово-дубові, грабові та березово-грабові ліси, а також мішані дубово-соснові та чисті соснові ліси.

Болота евтрофні або карбонатні. У рослинному покриві карбонатних боліт переважають угруповання червонокнижних видів — меч-трави болотної, сашника ізаржавелого та осоки Девелла. Здесь зростають види, занесені до Червоної книжки України — коручка болотна, пальчатокорінники м’ясочервоний та Фукса, язичник буковинський, сверція багаторічна, товстянка звичайна. На заплавних болотах у малополіській частині парку поряд з центральноєвропейськими видами трапляються такі бореальні види, як ринхоспора біла, теліптерис болотний, журавлина болотна, росички круглолиста й англійська та інші види.

На виходах вапняків та пісковиків серед дубово-грабових лісів зустрічаються багатоніжки звичайна та проміжна, аспленій волосовидний, смородина блискуча, плющ звичайний, жимолость пухнаста.

На території парку виявлено червонокнижний вид рослин, тобто майже половина видів, занесених до Червоної книжки, які зростають на Рівненщині. Серед их найбільш рідкісними є язичник буковинський, ломикамінь болотний, сверція багаторічна, меч-трава болотна, товстянка звичайна. Багато на цій території і регіонально рідкісних видів — осоки Хоста і піхвова, китятки гіркуваті, валеріана цілолиста, первоцвіт високий, страусове перо звичайне, фітеума колосиста та деякі інші. На території парку виявлено чотири рідкісних рослинних угруповання, занесені до Зеленої книжки України: меч-трави болотної, сашника ізаржавелого, осоки Девелла та ділянки старих дубових лісів (ліщинових і крушиново-трясучковидноосокових).

Регіонально рідкісними угрупованнями є ліси з домінуванням дуба скельного та із співдомінуванням дубів скельного та звичайного.

Тваринний світ маловивчено. Здесь можна спостерігати 6 видів птахів, з яких гніздових -2 (з их осілих — ). Решта з их такі, що зустрічаються тільки під час весняних або осінніх перельотів — видів і такі, що зафіксовані лише взимку — 6 видів. Здесь гніздується рідкісний червонокнижний вид — лелека чорний. Із ссавців трапляються: заєць-русак, білка звичайна, ондатра, лисиця звичайна, куниці кам’яна і лісова, тхір чорний, ласка, кабан одичавший, козуля, а також занесені до Червоної книжки України — горностай, норка європейська, борсук та видра річкова.

На території парку розміщені об’єкти природно-заповідного фонду місцевого значення. До их належать заказники, пам’ятки природи, заповідні лісові урочища загальною площею ,1 га. Кратко розглянемо ці природно-заповідні об’єкти.

Будеразький лісовий заказник площею 0 га, створений у 83 році в кв. Мізоцького лісництва Острозького держлісгоспу. Охороняються вікові дубові насадження з рідкісними рослинами.

Мостівський лісовий заказник площею 7 га, створений у 83 році у кв. , З0, , Мостівського лісництва Острозького держлісгоспу. Охороняються вікові дубові насадження.

Лісовий заказник «Вільхава» площею 5 га, створений у 95 рОЦІ на землях ЗАТ «Лісовик». Охороняється мальовнича ділянка мішаного лісу з низкою видів, занесених до Червоної книжки.

Геологічний заказник «Мізоцький кряж» площею 3 га, створений у 83 році в кварталах — Мостівського лісництва Острозького держлісгоспу, де під охороною знаходяться останцеві пылай.

Ступнівський ентомологічний заказник площею га, організований у 83 році поблизу с. Ступне на землях сільськогосподарського виробничого кооперативу «Нива». Охороняється місце оселення одичавших комах, бджіл, джмелів на схилах балки.

Мощаницький ентомологічний заказник площею га, організований у 83 році поблизу с.Мала Мощаниця на землях сільськогосподарського виробничого кооперативу «Відродження». Охороняється місце оселення одичавших комах, бджіл, джмелів на схилах балки.

Бущанський ентомологічний заказник площею га, організований у 83 році поблизу с. Буща на землях сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. І. Франка. Охороняється місце оселення одичавших комах, бджіл, джмелів на схилах балки.

Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дерманська» площею 0 га, створена у 99 році поблизу села Дермань Другий на землях селянського господарства «Дермань-2». Охороняється унікальна ділянка карбонатного болота в заплаві р. Устя, де проростають рідкісні болотні види рослин ( видів рослин занесено до Червоної книжки України).

Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «0-річні липи» площею 0,1 га, створена у 83 році в с. Дермань Другий на землях селянського господарства » Дермань-2″. Охороняються дві липи дрібнолисті, посаджені наприкінці ХVII ст.

Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Джерело Батіївка» площею 1,0 га, створена у 83 році на землях селянського господарства» Дермань-2″. Охороняється потужне підземне джерело з високоякісною водою.

Заповіденьке лісове урочище «Гурби» площею 6 га, створене у 77 році в кв., Мостівського лісництва Острозького держлісгоспу. Охороняються дубові насадження з наявністю рідкісних рослин.

Заповіденьке лісове урочище «Мостівське», площею 1 га, створене в 77 році в кв. Мостівського лісництва Острозького держлісгоспу. Охороняються ділянки мішаного лісу з наявністю рідкісних і лікарських рослин.

Источник: http://yunilibr.rv.ua

Комментарии закрыты.