Зелені околиці Києва
Создатель: Світлана Цибульська, фото — Віталій Пінько
Неподалік столиці розташовано багато відомих міст-курортів. Два з их — Бучу та Ворзель кореспонденти «Укртуризму» відвідали під час інформаційного велотуру, організованого Київським обласним центром розвитку туризму і присвяченого Деньку без автомобілів.
Наймолодше мі0 області
Зелене містечко Буча затишно розташувалося серед хвойного лісу між невеличкими річками Бучанкою та Рокачем. Буча — наймолодше мі0 Київської області. Цього року бучанці святкують лише п’ятий денек народження мі0 в статусі обласного значення, хоча історія населеного пт сягає далековато за рік.
Вперше в письмових джерелах Буча згадується в році як село Яблунька. Поблизу нього син Северина Сагатовського побудував у 68 році цегельний завод, який свого часу був найбільшим підприємством цього краю. Так за його кошти була відкрита школа для сільських дітей, у якій нині розміщений міжшкільний навчально-виробничий комбінат.
Саме ж селище Буча виникло як полустанок під час будівництва залізниці Київ-Ковель у 98 році і з того часу стрімко розбудовувалося. Мальовнича природа Бучі приваблювала багатьох видатних людей. У різні часи у місті проживали живописец Олександр Мурашко, композитор Лев Ревуцький, академік Євген Патон. Щоліта на власну бутанську дачу приїздила родина Булгакових. Будівля згоріла в році, а на її місці знаходиться пам’ятний символ, а неподалік у парковій зоні розташований і пам’ятник письменнику.
Справжньою окрасою Бучі є новий парк, відкритий лише минулого року. Навіть столиця може позаздрити такій ошатній зеленій оазі, розташованій на гектарах біля озера. Здесь є і скейт-парк, і французький дворик, і ротонда, і дискоклуб. Лісові насадження вкриті мереживом водних каналів та асфальтованих пішохідно-велосипедних дорвейіжок. Кружляти по рівненьким, прикрашеним жовтим листям дорвейіжках на великі — справжнісіньке задоволення. Без ужасу зіткнення з автомобілем, рух яких по парку заборонено, можна досхочу насолодитися звивистими поворотами, спусками та підйомами.
Велодоріжки запроектовані так, що можна кататися годинами, не повторюючи свій маршрут, тож нудьгувати не доводиться — рельєф та навколишні пейзажі постійно змінюються.
Парк — це і місце проведення різноманітних спортивних змагань. Так, вихідними у місті проводилися веселі велозмагання «Дивоперегони», у яких могли прийняти участь навіть малюки на триколісних великах, біговелах.
«Потрібно лише бачити, як вони прагнуть перемогти, і як плачуть, якщо приїздять останніми. Але призами нагороджуються усі учасники не залежно від итогів змагань», — розказав Андрій Куцевалов, директор Бучанського центру позашкільної роботи.
Орендувати велик для цікавої прогулянки можна безпосередньо у Бучі. На базі Бучанського центру позашкільної роботи по вулиці Малиновського, діє пункт прокату. Оренда двоколісного «коня» обійдеться у — грн за денек. Пункт працює без вихідних з 9 до години.
Маршрутні таксі до Бучі часто відправляються зі станції метро Святошин у Києві.
Дачне містечко
З Бучею межує селище-курорт Ворзель. Відсутність промислових підприємств і змішано-хвойні ліси створюють особливі природно-кліматичні умови. Завдяки цілющому повітрю курорт називають «другим Кисловодськом». Відпочинок у чисельних санаторіях Ворзеля сприяє оздоровленню людей з хворобами судин та дихальних шляхів.
Селище багате культурними і природними пам’ятками. Ворзельский ставок на річці Рокач облаштований для відпочинку — до послуг гостей курорту пляж, сучасні готелі та ресторани. На території садиби колишнього секретаря Київської земської управи Жеребцова росте природне волшебство — Тюльпанове дерево — одне з найбільших в Україні. Його висота близько метрів, діаметр стовбура — понад 1м, а вік — близько 0 років. Милуватися незвичайним деревом найкраще у червні. Саме тоді воно вкривається красивими квітами.
На початку ХХ століття Ворзель був улюбленим місцем відпочинку заможних киян. Одним з осередків культурного життя був будинок графині Наталії Уварової — доньки відомого цукрозаводчика і мецената Федора Терещенка.
За радянських часів здесь була школа з відомими дитячим кінотеатром «Космос» (він був визнаний найкращим в СРСР), а з року в «Уварівському домі», як називають будівлю, проводяться різноманітні виставки, творчі вечори, зустрічі, семінари, лекції та концерти. Експозиція дому розповідає про історію селища, його видатних людей, ворзельське підпілля.
Меморіальних речей Уварових збереглося небагато: ручна американська центрифуга для білизни, рамка для фотографій та святкова тарілка.
В музеї є куточок, присвячений композитору Борисові Лятошинському: можна побачити унікальні сімейні фото, стілець, за яким працював митець. Поруч з будинком Уварової зведена сцена для урочистостей та концертів під відкритим небом.
Музей працює щодня з 9 до . Вхід — безкоштовний.
Замовити екскурсію можна за телефоном 97—3.
Ворзель має прекрасне сполучення з Києвом. На двох залізничних станціях, які є у Ворзелі (Ворзель і Кичеєво), зупиняються електропоїзди маршруту Київ-Тетерів, Київ-Коростень. Маршрутні таксі курсують протягом денька щопівгодини.
ПОВНИЙ ФОТОЗВІТ