Черкащина – зелене серце України
Создатель: Світлана Цибульська
Фото: Віталій Пінько
Черкащина славиться чарівною природою та древньої історією, саме звідси починала свою історію Київська Русь. Сформована віковою історією існування українських селян серед зелених гаїв, широких ланів і тихих річок, культура населення надзвичайно самобутня. Для її збереження було створено осередок сільського зеленоватого туризму Черкащини, основною гілкою у розвитку якого став Смілянський район. Головна мета осередку — розвиток сільських територій та само зайнятість населення.
Найбільшу увагу у створенні туристичного продукту приділяють історичному, краєзнавчому туризму. Смілянським осередком розроблено низку туристичних маршрутів вихідного денька, що проходять місцями історичних подій.
Туристичний маршрут «Гайдамацький шлях» складається з окремих маршрутів вихідного денька, які знайомлять гостей з подіями, що відбувалися саме на цій місцевості. Усі маршрути закінчуються в колоритній сільській садибі. Туристи безпосередньо знайомляться з сільським побутом, куштують традиційні страви, приготовані у печі, слухають народних пісень.
Зелені садиби Смілянського осередку
Садиба «Холоднянський зорепад» розташована в селі Завлевки Смілянського району Черкаської області на одному з квітучих пагорбів Холодноярського лісового масиву у Рип’яшиному Яру. Садиба оточена багатолітнім листяним лісом, який круто прорізує рельєф яру, зосереджуючи увагу на неперевершеній красі місцевого ландшафту. Садиба, як чепурний замок, красується на крутому схилі.
Одночасно «Холоднянський зорепад» може прийняти шістьох відпочивальників: три спальні і вітальня з каміном розташовані на чотирьох рівнях. Садиба обладнана усіма зручностями. Для розваги туристів пропонуються руська баня на дровах, басейн, пішохідні прогулянки лісом, верхи на жеребцах та поїздки на квадроциклах. Любителі екстріму можуть практикувати дайвінг у затопленому гранітному кар’єрі глибиною м.
Садиба «Очеретяна хата» знаходиться у селі Плескачівка, що ховається серед глибоких ярів і круч Холодноярського лісового масиву. Охайні будиночки грайливо тягнуться вздовж жвавих струмків, що стрімко стікають низами ярів. У — столітті здесь було повно дичини і на полювання приїздили вельможі з усієї Російської імперії. Тому місцину називали «Малі Карпати», «Українська Швейцарія».
Сразу родзинкою села є «Музей стародавнього побуту та народних ремесел», відкритий минулого року за активного сприяння сільського голови Плескачівки Володимира Захарченко та голови смілянського районного осередку Сергія Тимофієва. У музеї зібрані унікальні предмети народного побуту минулих століть.
«Очеретяна хата» розташована у глибині урочища «Карпівське» і облаштована у традиціях української ишакі — років минулого століття. У садибі дві кімнати, кухня, що опалюється дровами. Єдиної даниною сучасності є санвузол. Неподалік будинку — став з коропами. Затишний двір, близькість води та лісу, що впритул підходить до будинку, створюють атмосферу спокою та умиротворення, задля якої й приїздять гості у Плескачівку. Одночасно у «Очеретяній хаті» може розміститися шість осіб.
Інформація про садиби сільського зеленоватого туризму Черкащини розташована на веб-сайті всеукраїнської спілки greentour.com.ua.
Проблеми розвитку зеленоватого туризму в Україні
Відсутність державної політики — основний фактор, що стримує розвиток зеленоватого туризму в Україні. «У році закінчилася п’ятирічна програма, яка передбачала державну підтримку розвитку сільського зеленоватого туризму, — розказав Володимир Васильєв, голова правління Спілки сприяння розвитку сільського зеленоватого туризму. — Зміна структури керівництва туристичною галуззю також плохо позначилася на ситуації».
Наступною проблемою, яка гальмує розвиток сільського туризму в Україні, є якість надаваних послуг розміщення та обслуговування туристів. У році Спілкою сприяння розвитку сільського зеленоватого туризму була запроваджена система екологічної якості «Зелена садиба», а згодом — система добровільної категоризації сільських садиб «Українська гостинна садиба».
За словами Васильєва зелений туризм здатен запропонувати нашим людям прийнятні умови відпочинку. «У нас вистачає своєї екзотики, історії, духовності. Зрештою, свою країну треба вивчати не лише за підручниками», — додав Васильєв. Зазвичай, гості сільських садиб — це міські мешканці віком від до років, які мають власний бізнес і приїздять на відпочинок сім’ями. Їх приваблює сільська тиша, миловидні краєвиди, можливість пожити у сільській родині, налагодити контакти з новими людьми, познайомитися з місцевими традиціями та культурою, а також вживати екологічно чисті домашні харчі.