Балкани приходять у Київ 00
4-5 грудня року у Києві пройде новий фестиваль — Balkanfest. Концерти пройдуть у Палаці спорту. Це буде справжнє свято для прихильників балканської музики, адже на фестиваль приїдуть: Емір Кустуріца та The No Smoking Orchestra (Сербія), Gogol Bordello (США), Гайдамаки (Україна), Fanfare Ciocarlia (Румунія), Kocani Orkestar (Македонія) KAL (Сербія).
The No Smoking Orchestra утворилися в 78 році, але всесвітньо відомими стали в 98 році, если в якості гітариста до гурту приєднався кінорежисер Емір Кустуриця. Стиль колективу об’єднує в собі елементи рок-н-ролу, джазу, фолку, панку, циганської і турецької музики.
Гурт з Нью-Йорку Gogol Bordello очолює емігрант з України Євгеном Гудзь. Виступи цього колективу завжди супроводжуються шоу, кабаре, карнавал, спеціально продуманим творчим безладом. Стиль Gogol Bordello гарячий мікс панку, рок-н-ролу, балканських романсів, російських та українських фольклорних мотивів. Всесвітню популярність гурту принесла спільна пісня з Мадонною «La Іsla Bonіta» («Lela Pala Tute»), яку 6 вересня року Євген Гудзь та один із засновників скрипаль Gogol Bordello Сергій Рябцев виконали з нею у Лондоні на стадіоні Wembly. Через рік Гудзь зіграв головну роль українського емігранта в режисерському дебюті поп-діви — картині «Filth and Wisdom». Новий альбом циганського панку «Super Taranta!» () став одним з -ти кращих альбомів року за версією музичного журнальчику «Rolling Stone» та отримав премію BBC World Music Awards. З програмою альбому Gogol Bordello выступили на фестивалях «Leeds», Lollapalooza, Glastonbury, Coachella, Reading та багатьох інших.
Сербський гурт KAL («чорний» з циганської ) заснували два брати Рістіч — театральний режисер Драган та живописец Душан, творча родина яких століттями створювала музику, традиційно граючи на весіллях, хрестинах та похоронах. Бажаючи продовжити справу своїх пращурів, брати-прихильники рейв-вечірок та урбаністичної культури Будапешта і Белграда поєднали мотиви народної музики балканських циган з сучасною міською музикою.
Гурт Kocani Orkestar («оркестр з мі0 Kочані») відданий музиці, що грали турецькі військові оркестри. Це итог культурного впливу Османської імперії під час окупації Балкан ХV століття та власне індійського коріння циган — східних мотивів у балканській музиці чимало. Kocani Orkestar взяв ці мотиви за базу, додав латиноамериканських спецій, циганських мелодій з різних балканських регіонів та видав сім альбомів цілковитого свята.
Вартість квитка на один денек — від 0 грн. Серед тих, хто придбав квитки, розігруються призи від компанії Nike. Організатори планують зробити фестиваль щорічним.
Світлана Цибульська