Сергій Машкін
Графік, дизайнер, автор книжок “Хроники уходящего города” та “Заметки антигероя”
«Кинути брейк», «попрасувати Хрещатик», «Брод», «Бродвей». Гадаю, що повальна американізація назв центральних вулиць міст СРСР випливала з відчуття неусвідомленого протесту проти сірості радянського буття, засилля велетенських портретів радянських стовпів марксизму й кумачевих партійних гасел, які раніше виконували функції сучасної реклами. Америка ж з усіма її принадами була під звабливою забороною, а просунута частина населення займалася самонавіюванням, знущально перейменовуючи офіційну мапу.
Народившись у центрі міста, я, мабуть, генетично всотав ставлення старшого покоління з мого оточення до історичних назв вулиць. Більшість із них кияни вимовляли по-старому. Назвати, скажімо, вулицю Калі — ніна — Софіївською, Свердлова — Прорізною, Леніна — Фундуклеївською, а бульвар Шевченка — Бібіковським бульваром вважалося своєрідним шиком. Як дуля в кишені.
Я запрошую читача здійснити екскурс у спресовану тридцятилітню історію центральної частини міста, прогулятися щойно политими і ретельно прибраними доріжка-
Ми, яких ще не окупували автомобільні парковки. Не штовхатися в ошалілому натовпі приїжджих, а, дихаючи відносно чистим повітрям, прогулятися значущими місцями тієї епохи.
На місці входу до метро «Площа Льва Толстого» — ресторан «Кавказ» (1). Вікна були прикрашені модним тоді карбуванням. Зображені на ньому пишновусі горяни — вони пили, співали, пасли вівці, — закликали скуштувати смаколики східної кухні. Запиваючи сильно розведеним «Цинандалі» і бодяжним марочним «Тбілісі» переперчене лобіо, шашлик із мороженої яловичини, недопечений хачапурі та інші наїдки, мирний слов’янський містянин налаштовувався на войовничий лад. Ресторан славився груповими побоїщами. Втім, п’яні бійки були типовим явищем у всіх кабаках.
Ріг Толстого і Червоноармійської. На місці чергового бутика, перед входом у Пасаж, — павільйон «Соки — води» (2). Створена з неонових трубок, які ніколи не світилися, вивіска дивовижно нагадувала логотип Кока-Коли. Дивно, що ця ідеологічна диверсія (жарт художника із міськ — оформлення) залишилася не поміченою компетентними органами. Вивіска проіснувала аж до закриття крамниці.
Нинішній «Правекс-Пасаж» стоїть на місці «Комісі — онторгу» (3). Комісійних магазинів («комків») було два: взуттєвий та одягу. Нафталіновий запилюжений простір. Знайомі продавчині, що притримують закордонний ширвжиток. «Притримати» — слоґан радянської торгівлі. У країні повального дефіциту — явище повсякденне. Продавець отримував за прихований, не виставлений на продаж крам переплату («вершки»), покупець ставав щасливим власником омріяного товару. Це стосувалося абсолютно всіх сфер торгівлі.
Просуваємося далі. Культовий осідок чоловічого населення. Дегустаційна розливайка «Троянда Закарпаття» (4) імітує винний погріб, це прохолодне, із запахом розчавленого винограду, тьмяне приміщення. Із вмонтованих у стіну діжок стражденний за помірну ціну отримував необхідний заряд бадьорості. Особливий успіх мало «Іршавське», від якого тхнуло суничним милом. Кріплені вина в той час були набагато популярнішими, ніж горілка, коньяк тощо. Це пояснювалося ціною, відсутністю необхідної закуски (у кращому разі — цукерка), можливістю швидко заправитися на вулиці, не потрапивши за роз — пиття у неналежному місці на очі міліцейського патруля. Захопливо-заколисувальні бренди: «Рожеве міцне», «Плодоягідне» (сльози Мічуріна), «Сонцедар», «Рубін», «Портвейн 777», «Таврійський» і безсумнівний лідер — «Біле міцне» — назавжди закарбувалися в пам’яті старшого покоління.
Дійшовши до бульвару Шевченка, ми повертаємо ліворуч. Заходимо у кафе «Українські страви» (5), дочірнє підприємство готелю «Україна». Невеличкий зал, оздоблений панелями «під дуб», що асоціюється з кабінетом Коби, важкі меблі, на столах — герань. Одне з небагатьох місць, де подавали справжній український борщ із пампушками, в реальних глибоких полумисках, а не в сучасних піалках, домашні котлети з гречкою та міцні напої, що відпускалися з невеликою націнкою. Кафе мало заслужену популярність.
Працювало воно тільки у денні години.
Ріг Пушкінської та бульвару Шевченка — готель «Україна» («Прем’єр-Палас»). Довжелезні коридори, встелені зеленими з червоною облямівкою килимовими доріжками. Два буфети, на п’ятому і шостому поверхах, з маленькими балкончиками, куди влітку допускалися посвячені. Бенкетна зала без вікон, яка нагадувала останній бункер фюрера, і, звісно, ресторан з літньою верандою і пристойною кухнею. Улюблене місце відпочинку київських махлярів. Пізніше, на початку дев’яностих, відремонтована в барочному стилі зала стала штаб-квартирою злочинних угруповань.
Відрізок бульвару від пам’ятника Леніну до перехрестя Пушкінської називався «Алеєю пропащих» (6). На початку сімдесятих — місце зустрічей молодіжної гіпової ту — сівки віком від 14 до 20. Це були безневинні збіговиська («сейшени») назагал непитущих і не схильних до хуліганства підлітків, патлатих, у вінках із кульбаб, з нашитими на коліна латками у вигляді сердечок, квітів і антиядер — ної символіки, що намагалися бути схожими на пасивних бунтівників Заходу. Всі вони десь навчалися, працювали, займалися винятково законною діяльністю. Поспілкуватися ввечері з подібними до себе, послухати однолітка, котрий захоплено виконує на скрипці увертюру з ллойд- вебберівського «Суперстару», протистояти своїм виглядом офіційному стереотипу совєтікуса було для них найбільшим задоволенням, проте злочином ув очах влади.
Відрізок від Пушкінської до Хрещатика був прикметний рестораном «Ленінград» (7), місцем, утім, вельми посереднім, розташованим на цокольному поверсі однойменного готелю.
Сучасному молодому читачеві важко собі уявити, що в будь-який радянський ресторан сторонньому відвідувачу потрапити було майже неможливо. Швейцар — від — ставник із бульдожою зовнішністю, лише впевнившись, що той, хто стукає у скляні двері, збагатить його затиснутою в кулаці троячкою, милостиво відчиняв заповітні врата. Далі слід було, проминувши метрдотеля, домовлятися з офіціантом «за стіл», сплачуючи йому тверду таксу («купку») окрім рахунку. Це була вторована схема проникнення до першого-ліпшого київського ресторану.
На сто метрів нижче — легендарна «Кафедра» (8). Народна назва на початку сімдесятих закладу, що називався кафе «Київське». П-подібне приміщення, оздоблене чорним пластиком, з мокрими столиками-стійками, щільно заставленими кухлями зі спадаючою пивною піною, кухлі передаються понад головами величезної черги. «Кафедрою» місце називалося, вочевидь, через близькість до університету, а скуштувати пивних радощів не цурались ані студенти, ані їхні наставники.
Як активно-тусівочне місце «Кафедра» проіснувала до початку дев’яностих, аж до огульного звалютнення крамниць, кафе, ресторанів. Тепер на цьому місці піцерія, ви — номаркет і банк.
На місці сучасного магазину одягу (9) на розі вулиці були допотопні «Спорттовари», назавжди пропахлі гумою. Найбільшою удачею було вичепити собі китайські напівкеди, пізніше — московський «Адідас», ну, а вовняний костюм «Олімпійка», синій, з білою смужкою на комірці, був обов’язковим атрибутом шкільного вчителя фізкультури і коштував доволі дорого — 36 повноцінних радянських карбованців.
Центральний гастроном (ЦГ) тих років (10). У молочному відділі мінімум 20 сортів свіжого сиру і кілька видів масла, які цілковито відповідали ГОСТу, тодішньому сертифікату якості, ця продукція захмарно відрізнялася ціною та якістю від нинішнього асортименту. Ковбасний відділ хоча й не хизувався такою кількістю найменувань, однак якістю не поступався молочному.
Прохідний двір ЦГ був по-своєму унікальним. За розташованим у дворі сумнозвісним Печерським судом (11), що вирішує нині всі сутяжні урядові баталії, містилася вбиральня з непристойною назвою і силуетами в похабній позі, що проступали крізь шар тиньку. За туалетом починалася гірка, піднявшись на яку і пройшовши крізь двір, можна було вийти на Пушкінську. Крізь гірку проходили труби опалення. Це було улюблене місце прихильників моментального вживання спиртного на свіжому повітрі в осінній та зимовий час (труби були гарячими).
Ріг Прорізної (Свердлова) і Хрещатика був прикметний чавунними тютюновими кіосками (12), відлитими в стилі барочного кітчу. Вони існують і нині. В минулому, разом із радянсько-болгарськими виробами, там пропонували широкий вибір гаванських сигар, від карбованця до п’яти за штуку. Сигари не були популярними серед київських курців, як, утім, і чудовий кубинський ром «Гавана клуб», по шість карбованців за 0,7 літра, що продавався практично всюди, але вживався лише у крайньому випадку. Найміцніші кубинські сигарети із сигарної крихти — «Монтекрісто», «Португас», «Кім» та інші — за часів частих тютюнових криз розкуповувалися «на ура», хоча звикнути до них міг далеко не кожен.
На місці нинішнього «Шато» містився гастроном «Ліверпуль», на другому поверсі якого були кав’ярня і відділ, що реалізовував головний сувенір міста — «Київський торт» фабрики ім. Карла Маркса (13), котрий мав шалений успіх у приїжджих. У вісімдесятих кафе-гастроном «Хрещатик» замінив зниклі з вільного продажу торти на незрозумілу печеню в горщиках, яка відпускалася незмінним вусатим парубком і пергідрольною тіткою, одягненими в народні свитки, що камуфлювали низьку якість поданої страви псевдоукраїнською атрибутикою.
Площа Калініна (Майдан Незалежності) (14). У далекому минулому — Думська. Кардинально відрізнялася від нинішнього Майдану, що його нас закликають «не зрадити». «Зрадили» його набагато раніше, дозволивши забудувати всім новітнім архітектурним дикунством. Як треба ненавидіти своє місто, щоб, задовольняючи власні амбіції та матеріальну ненажерливість, безнадійно понівечити центр. Не отримавши, можливо, архітектурної завершеності, площа мала неповторний вигляд. Сталінський класицизм сусідував із дореволюційними будівлями змішаних стилів, там був чудовий овальний садок з унікальною чашею фонтана в центрі, з віковими каштанами, лавами чавунного литва. Улюблене місце мам із візочками та пенсіонерів, які медитували на осонні.
І |
Підніжжя Володимирської гірки (15). Український Дім — колишній музей Леніна. Пам’ятник комуністичній диверсії проти багатовікової історії Київської Русі. Сакраментальна фраза «На ідеології ми не економимо» втілилась у вигляді архітектурного покруча, де найціннішим вмістом була копія простреленого ленінського кардигана. А раніше на цьому місці був скляний павільйон «Лада», де перед еротичною прогулянкою пагорбами Володимирської гірки закохані підкріплювалися пареним шашликом на дерев’яній шпажинці і склянкою-другою кримського портвейну.
За філармонією розпочиналося «Містечко розваг» (16) — плацдарм каруселей, атракціонів і місце відпочинку задерикуватих підлітків. Ну, а як забути «Слоників»? Фонтан зі скульптурною групою слонів, що купалися, був оточений численними столиками. На «Слониках» можна було розслаблятися, випиваючи й танцюючи під звуки, що долинали із розташованої поряд оркестрової «мушлі» години до 12-ї вечора, а це за тих часів було немало. До «Слоників» навідувалося не одне покоління киян, що й було засвідчено довоєнною кінохронікою, котра демонструвала щасливі пари у фонтанних бризках. За свідченням старожилів, місце функціонувало навіть в окупованому німцями місті. Улюблена місцина киян протрималася до зведення велетенської арки з неіржавіючої сталі (17), що символізувала, за задумом комуністів, непорушну дружбу народів СРСР Питне сусідство визнали блюзнірським, і «Слоники» зникли назавжди.
По-своєму цікавим місцем була «Жаба» (18) — танцмайданчик, що приліпився на схилах Дніпра, на спуску до пішохідного мосту. Оточений дерев’яною ґратчастою огорожею, майданчик був місцем постійних побоїщ. Під магнітофонне ревище забороненого міністерством культури Біла Гейлі курсанти морського політучилища на Подолі (нині там Києво-Могилянська Академія) бились із блатняками-стилягами, вирядженими за модою 60-х у підстрелені штанці, пістряві нейлонові шкарпетки і гостроносі «шузи».
Час повернутись у центр. Мацаки столичного «спрута» тяглися вбік, захоплюючи «Російський чай» і центральну «Кулінарію» (19). Анфілада приміщень «Кулінарії» була передвісником розв’язання проблем домогосподарок, які отоварюються готовими салатами, котлетами і пельменями у сучасних супермаркетах. За помірну ціну купувалися готовий вінегрет, курячі шніцелі, оселедцеве масло тощо. Усі ці делікатеси можна було скуштувати за високими круглими столиками. «Кулінарія» сьогодні перетворилася на їдальню «Два гусаки» і черговий розподільник готового одягу, подрібнений на стійла так званих бутиків.
Пасаж, він же «Дитячий світ» (20). Біля входу в арку
— два заклади-близнюки. На першому поверсі автомати з холодним розливним молоком і гарячими булочками з повидлом. Усе по п’ять копійок! На других поверхах мами балували зразкових нащадків різнокольоровими кульками морозива. Дивовижний смак натурального вмісту металевих вазочок залишався незабутнім яскравим спогадом. А додана до морозива пляшка «Крем-соди» гарантувала цілковите щастя.
Вміст кубічної будівлі метро був цікавий хіба що приїжджим. Триповерхова ресторанна стайня не поважалася киянами і відвідувалася лише у разі крайньої потреби. Розподіл куба на «МакДональдз» і крамниці західних брендів не міг наснитися навіть найбільш оптимістично налаштованому космополітові. Так само важко було уявити майбутні сяючі вітрини з малодоступним для переважної частини населення ширвжитком, що замінили скромні крамниці з ненав’язливими вивісками «Взуття», «Тканини», «Молоко».
На першому поверсі зменшеної копії московських висоток — кінотеатр «Дружба» (21). У двох невеликих задушливих залах можна було побачити не допущені на широкий екран фільми Тарковського, Шепітько або Фел — ліні. Нагадаю, що квиток на денний сеанс коштував 25 коп., а на вечірній — від 30 до 50.
Черево центру — Бессарабський ринок (22). Нинішньому розмаїттю він, звичайно, поступався, але хто мав нетрудові доходи, той міг отоваритись якісними харчами саме там. Мешканці Басейної та Круглоуніверситетської періодично зазнавали нашестя щурів, які часто мігрували з підвалів ринку. Базар мав славу реабілітаційно-від — новлювального центру. В якому ще місці можна було полегшити вранішній похмільний смуток кухлем добірного розсолу — безкоштовною пільгою для стражденних.
Як не згадати задушевні умови підсобок знайомих м’ясників, з обов’язковим тапчаном, киплячим супчиком на електроплитці й ослизлою колодою, на якій відрубувалася від туші дефіцитна вирізка. Ринок був і залишається окремою державою, зі своїми законами і кодексом честі. Споживацькі запити задовольняються повною мірою і зараз, та от теплота людсько-ринкових відносин залишилася в минулому.
Наближаємося до кінцевого пункту нашої оглядової екскурсії, оминаючи сучасний храм товариства споживання — торговий центр «Арена», за історичним фасадом якого раніше містився лікарняний комплекс і середня школа із власним басейном. Ми підходимо до бару «Лезо» («Бритва») (23), розташованого у вузькій шпарині між будинками. У доісторичні часи — крамничка приладдя для гоління, що пропонувала зазубрені леза, які обдирали шкіру, помазки зі свинячої щетини, яка мала властивість вилазити, й електробритви «Харків». Перебудована на бар, крамничка зберегла свою назву. Питне приміщення нагадувало обрізаний плацкартний вагон. За стійкою владарював Скорцені — бармен, що отримав гучне прізвисько через шрам на одутлій пиці. Герой Третього райху вславився зухвалими диверсійними операціями, а його тезко з не меншою зухвалістю провадив експерименти над шлунками співгромадян, замінюючи марочну «Тису» несосвітенною бурдою.
Закінчуючи цю екскурсію, із жахом розумію, що перо не встигає за карколомною прудкістю, з якою окуповують і перейменовують торгові заклади центру. Тільки-но позахоплювалися довгожительством ювелірного «Каштану», а він уже перетворився на банк. «Українські ласощі», котрі мали піввіковий стаж, теж не встояли. Знаменитий гастроном «Об’їдки» на розі Великої Житомирської і Во — лодимирської поглинула кавова імперія. І перетасуванням, що змінюють звичні й дорогі як пам’ять для корінних киян найменування, не видно кінця-краю.