У закарпатському Берегово годинник йде синхронно з Європою
Останнім часом все більше українців їде відпочивати на рідних просторах. Однією з модних фішок вважається поплавати в басейні з термальними водами в закарпатському містечку Берегово.
Цей басейн будували років тому для потреб спортсменів. Керівництво радянського спорту вважало, що майбутнім олімпійцям дуже корисно не просто займатися спортом, а при цьому ще і оздоровлюватися. Адже басейн побудований на термальних джерелах. І влітку, і зимою здесь майже однакова, тепла вода — градуси. Втім, взимку — тепліше. Сама вода темно-бурого кольору, майже цегляного. І всіх, хто займався плаванням, в місті відрізняли по рудому волоссю — вода забарвлювала купальщиків. Ну, а купальники відіпрати після цієї води було удобно неможливо.
Але з розпадом Союзу кількість спортсменів, які займалися в басейні, зійшла нанівець. Зате про цілющу воду почули по всій Україні. І тепер в горячий сонячний денек в басейні просто яблуку ніде впасти.
Але все-же це басейн для спортсменів. Це означає, що ті, хто погано плаває, нехай краще не лізуть у воду. Басейн -метровий. І глибина в нім усюди однакова. Тільки на першій дорвейіжці є невелика сходинка, де можна походить-постоять. Правда, для малюків є два «жабники». Але вони працюють тільки в теплу пору року.
Місцеві сюди не хочуть. А ось приїжджі лікуються майже від всіх хвороб. Термальна вода лікує урологічні, серцево-судинні, ендокринні, гінекологічні, дантистічні захворювання, а також хвороби опорно-рухового апарату, дихальних шляхів, обміну речовин.
Поплавати в басейні варто гривень за годиною Але, як затверджують відпочиваючі, за ними особливо ніхто не стежить. Тому можуть знаходитися там годинки два-три. Поплавати, вийти на сберегал, знову поплавати. Поки не набридне. Абонементів здесь немає. Зазвичай відпочиваючі приїжджають сюди днів на сім. Отже комплекс оздоровлення обійдеться в 0 гривень.
А ось що може затьмарити відпочинок, так це злодюжки. У басейні ніхто не збирається відповідати за ваші мобільники, гроші і цінні речі. «Стягнутий» — і відмітити не встигнете.
Зрозуміло, що цілий денек мокнути в басейні нецікавий. Тому туристи шукають, чим би ще зайнятися.
Обов’язково пройдіться по церквям. У цьому невеликому містечку їх аж чотири. Зрозуміло, українська православна. Але храм цієї церкви зовсім новий, побудований не так давно. Є також греко-католицька церква. Ну і в ній нічого такового, чого не можна побачити в Львові, ви не побачите. Інтереснимі для туристів будуть храми римо-католической і протестантської церков.
По-перше, обидві вони — угорські. Всі написи здесь на угорському, служба проводиться на угорському. По-друге, на римо-католической церкві є годинник. Та не прості, а сонячні. Правда, вони вже не працюють, оскільки з часу споруди будівлі сонце трохи змістилося, а сам годинник закритий від сонця високими деревами. Але проте вони збереглися.
А ось протестантська церква — це та сама церква, де замість хрестів на шпилях сидять півники. А в самому храмі немає ікон. Здесь зведення розписані під синє небо із звездамиы. А в храмі грає орган. Саме із-за цієї божественної музики і приходять сюди туристи. Одне тільки зауваження — не дивлячись на виснажливу жару на вулиці, не заходите в храм в шортах, з оголеними руками, а жінки повинні бути в спідниці, в кофті з довгими рукавами і з хусткою на голові.
Крім того, у вересні починається сезон збору урожаю. У кого який сбор, а в Берегове — виноград. Всі пылай навколо мі0 зайняті виноградниками. Отже туристам цілком реально потрапити на свято збору винограду і «тисняви» вина.
Зрозуміло, що ніхто вас не змусить ходити з корзиною між рядів і збирати виноград. Це — досить важка праця. І тиснути вино не примушують, хоча багато чоловіків, бажаючи покрасуватися силою, беруться за прес. Не раджу, сможете ганьбитися. А ось випити свіжовичавлений сік — будь ласка.
Говорять, що більшість місцевих жителів — угорці. Але це не зовсім так. Просто всі місцеві жителі розмовляють на угорському. Втім, як і на російському. Всі таблички здесь дублюються двома мовами. До покупців на рынокі звертаються автоматично на двох мовах. «Тешийк-пожалуйста» — так звучить перше слово продавця. У місті живе дуже багато росіян. Раніше сюди по розподілу прис
илали досить багато молодих фахівців з Росії, також залишилися колишні військові після розформування військових частин. Отже боятися, що вас не зрозуміють, не 0їть.
Єдине, в чому можна заплутатися, так це в часі. Годинник здесь показує місцевий час. І дуже нередко, если вам говорять, що сразу годин, то може опинитися, що вже година денька. Отже обов’язково уточнюйте, це час київський або місцевий, як в Будапешті або Празі, наприклад.
Окремо варто пригадати про циганів. Їх дійсно здесь дуже-дуже багато. За радянських часів було вирішено всіх циганів з області переселити в це містечко. Їм виділили окреме місце для поселення. Багато хто так і залишився здесь жити, багато хто все-же роз’їхався. Але цигани дуже плодовиті. У їх сім’ях і раніше-то було стільки дітей, скільки Бог дасть. Але після того, як уряд України почав виплачувати чималі суми при народженні дитини, все жіноче населення циганського табору ходить вагітним. У один час можуть народити дочка, мать і бабуся. Адже народжувати циганки починають з — літнього віку. Ось і вважайте. Якщо дочці , мамі , бабусі — . Цілком нормальний вік для народження дитини. У місті сумно жартують, що скоро здесь не циганське населення буде етнічною меншиною.
Здесь є готель, прямо біля басейну. Але місць там менше, ніж охочих. Тому туристи зупиняються в приватному секторі. Це — окремий будинок з двором і садом. Коштує таке задоволення 0 гривень в добу з людини. Зате у вашому розпорядженні будинок з кухнею, де можна самим готувати, двір, де можна поставити машину і сад, де можна готувати бограч. Здесь не їдять шашлики, здесь варять бограч. Це такий суп з м’ясом і червоним пекучим перцем, який готується в казані на природі.