Емір Кустуріца & The no smoking orchestra танцювали з глядачами на сцені київського Палацу Спорту
Создатель: Світлана Цибульська
4-5 грудня року у Києві відбувся перший міжнародний фестиваль балканської музики Balkanfest. Фестиваль організували Любомир та Оксана Васильєви.
Фестиваль відкрив румунський гурт Fanfare Ciocarlia, учасники якого продемонстрували віртуозне володіння духовими інструментами. Участики групи KAL із Сербії запалили публіку танцювальними ритмами стилі циганського рок в поєднанні з міською музикою Белграду. Після концерту невтомний Драган Рістіч, лідер гурту, влаштував кумедні фотосесії з усіма, кого зайшов на бекстейдж: від інших музикантів та волонтерів до прибиральниць та охоронців, дипломатически знаходячи підхід до кожного.
Kocani Orkestar (Македонія) подарували публіці чимало романтичних тем, відмінний приклад музики турецьких оркестрів, атмосферу «Часу циган» Кустуріци, де звучить саме їх музика. На сцені з музикантами танцювала молода циганка. Своїми рухами вона прекрасно і тонко доповнювала вишуканий стиль «оркестру з мі0 Вилокі».
Український гурт «Гайдамаки» чітко і по-козацьки відпрацювали потужну програму, прикрашену світловим майстром Гжегошем Полаком та віджей-рядом відомих сербських майстрів. Ім’я гурту скандували — це був перший виступ наших Гайдамаків у Палаці спорту Києва, як завжди масштабний і захопливо колоритний.
Зірковими ж хедлайнерами Balkanfest стали Gogol bordello (CША) та Емір Кустуріца & The No smoking Orchestra (Сербія). Для Gogol Bordello це був другий концерт у Києві за років свого існування. Лідер гурту, український емігрант Євген Гудзь, провів юність у Києві. Одну з своїх фінальних пісень — «Alсohol» — він присвятив київському рок-клубу. Її він виконував з перекинутим через плече українським прапором.
В ніч між першим та другим деньком фестивалю, відразу після концерту в Палаці, Євген Гудзь виступив діджеєм на Balkanfest after-party в Crystal Hall. Це був імпровізований карнавал у стилі Gogol Bordello, що тривав до самого ранку.
Культовий кінорежисер Емір Кустуріца, гітарист гурту The No Smoking Orchestra прилетів у Київ перед самим концертом. На зустріч із журнальчикістами він запізнився на годину. Розказав, що на Батьківщині у нього є своє власне мі0: «Політичний устрій мого мі0 — солодка диктатура. Система цінностей перевернута з ніг на голову. Правда в тому, що я дійсно власник цього мі0 і мер. Під час святкування мого денька народження ми відкрили дитячий садок, заглавий на честь члена групи The No Smoking Orchestra Нелле. Тож дитячий садок носить ім’я «Доктор Нелле Караджич». У є корів, що дають молоко, і проходить безліч культурних подій: кіно, фестивалі, виставки. Це мі0 зроблене з дерева, але там диктатура, жодної демократії. Але це дуже солодка диктатура, не жорстока».
Виступ The No Smoking Orchestra перетворився на феєричне шоу за безпосередньої участі глядачів фестивалю. Відтоді як лідер колективу Нелле Караджича вийшов на сцену у футбольній формі гравця клубу «Динамо» серба Мілоша Нінковича увага публіки була прикута до нього. Спочатку він вийшов у зал і тримав слухачів за руки, розучував з ними рухи і приспіві до пісень. А під час виконання твору «Fuck you MTV» він запросив усіх бажаючих на сцену. Щаслива публіка перелазила через паркани VIP-зони і витанцювала, вигукуючи приспів. Для композиції «Romeo and Juliet» Нелле вибрав дівчину, разом з якою танцював танго.
Апогеєм свята стало сумісне виконання циганської пісні «Romale» усіма учасниками другого денька фестивалю та гуртом «Gogol Bordello».
Фото Сергія Ніколаєва та Віталія Очеретяного