08.07.2015. | Автор:

жовтня — Свято Покрови

Создатель: Світлана Цибульська

Національний музей народної архітектури та побуту України жовтня запрошує киян та гостей мі0 на свято Покрови, яке розпочинається із святкової літургії, обходу церкви з хоругвами та водосвяттям на експозиції «Закарпаття».

Дійство розпочнеться о годині.

«Свято Покрови Пречистої Діви Марії належить до найбільш пошанованого осіннього свята в честь Богородиці. Воно встановлено в пам’ять расчудесного врятування м. Царгороду в Греції від нападу сарацинів», — розказала Р. Кобальчинська, заслужений працівник культури України, старший науковий співробітник НДВ «Карпати», Національний музей народної архітектури та побуту України.

Запорізькі козаки, йдучи в похід, брали з собою ікону Божої Матері, яку вважали своєю заступницею. Церква Святої Покрови була головним храмом запорізьких козаків. 75 p., йдучи за Дунай, козаки взяли з собою образ Пресвятої Покрови, яку дуже шанували. Українська Повстанська Армія вважала Матір Божу своєю покровителькою і тому щорічно врочисто відзначала це свято.

На честь свята Покрови в Україні засновано чимало містечок, сіл і хуторів. У багатьох селах і містах на її честь будували і освячували церкви. До Національного музею народної архітектури та побуту України в 74 році була перевезена церква Покрови із с. Канори Міжгірського р-ну Закарпатської обл. Вона була побудована в 92 році в с. Плоскому (тепер Свалявський р-н Закарпатської обл.), належить до лемківського типу церков, і є традиційним зразком народної монументальної архітектури, розповсюдженої на Закарпатті у XVIII ст.

Згідно традиції, в Музеї щороку жовтня відбувається свято Покрови, яке розпочинається із святкової літургії, обходу церкви з хоругвами та водосвяттям. Церкву на храмове свято прикрашають смерековими «китицями», гірляндами, вінками, хрестами, рушниками, стрічками та розмальованими свічками «трійцями».

Після служби Божої розпочинаються виступи фольклорних колективів. Згідно традиції храмові виступи розпочинають лірники та кобзарі. У їх виконанні звучать псалми, канти на честь Богородиці. Святковий настрій створюють, співаючи народні пісні, известені фольклорні гурти: «Лемки Києва» та «Червона калина» із с. Сімерки Закарпатської обл.та колективи з Київа.

Храмові традиції на Закарпатті багаті і своєрідні. На храмове свято під церквою Покрови відбувається святковий «кермаш» — ярмарок. У Музеї під церквою Покрови можна придбати вироби народних майстрів: обрядове печиво «медівники», рушники, іжеребцы та известені закарпатські мальовані свічки. На Закарпатті побутує і досі промисел — свічникарство. Місцеві свічкарі відливають церковні і храмові свічки прикрашаючи їх розписом. Особливо вражають вишуканою формою свічки «трійці», які виготовляють за особливою технологією.

Храмове печиво буде представлено на виставці «Празниковий медівник»: О. Білоус, Л. Прончук, Г. Бут, Грибан С.
Відкриття виставки «Свічка» студії іконографії Центру досліджень української сакральної культури Національного університету «Києво-Могилянська академія» (покровська ікона, весільні іжеребцы, «парка»).

Відкриття индивидуальної виставки іжеребцы на склі Даниша В.С. «О радуйся, Маріє». На Закарпатті до -х рр. ХХ ст. побутував промисел-малювання ікон на склі. У селах Тюшка, Річка, Розтока Міжгірського р-ну Закарпатської обл. працювали народні майстри, які малювали іжеребцы та малюнки на побутові теми. Народні рисунки на склі відтворювали сюжети за народними піснями: «Несе Галя воду», «Ой під вишнею, під черешнею», та малюнки на яких зображували церкви, каплиці, хрести, гірські пейзажі із постатями закарпатців у гуні.

Відкриття индивидуальної виставки Рущак О. «Кукурудзяне диво» на садибі із с. Теребля Закарпатської обл. (показ промислу плетіння з кукурудзяних шульок).

Святкування продовжується на виставці-ярмарку, у спілкуванні з народними майстрами, на майстер-класах з виготовлення народної закарпатської іграшки, кераміки, лозоплетіння та народними забавами у виконанні Закарпатського, Львівського, Івано-Франківського, Лемківського земляцтв, а також спілок молоді (СУМ), Пласту та дитячого фольклорно-етнографічного театру «Левенятко» Львівського земляцтва.

Таким чином, у проведенні свята Покрови відвідувачі можуть долучитися до звичаїв і традиції, характерних для проведення храмового свята на Закарпатті, глибше пізнати особ

Комментарии закрыты.