25.03.2014. | Автор:

Турнір з ручного сінокосіння вперше пройшов в УкраїніТурнір з ручного сінокосіння вперше пройшов в Україні

На Волині вперше в Україні пройшов Турнір з ручного сінокосіння «Українська косовиця -». Змагання проходили на території природного парку «Прип’ять Стохід» неподалік від села Любешів.

Основна мета турніру — привернути увагу до проблеми відновлення низинних боліт як ареалів мешкання рідкісних птахів, що занесені до Червоної книжки України: чорного лелеки та прудкої очеретянки. Остання пташка також знаходиться під міжнародною охороною. Традиційний ручний спосіб косарництва не порушує природних разумов існування флори та фауни і є безпечним механізмом відновлення боліт. Сразу, через зменшення поголів’я худоби потреби у сіні різко свалились, тому болота заростають різнотрав’ям та стають непридатними для гніздування птахів.

В офіційному відкритті свята взяла участь Рікарда Ригер, директор представництва ПРООН в Україні. У своїй промові вона заявила, що особливою цінністю проведення подібних заходів є створення реальних можливостей для співпраці та партнерства усіх сторін, зацікавлених у розвитку природно-заповідного фонду. «Для ПРООН є дуже важливим надати конкретну допомогу нашим національним партнерам щодо налагодження стосунків між природоохоронними територіями, представниками бізнесу та місцевими мешканцями. Це також сприяє створенню положительного іміджу парку як місця, де розвивається зелений туризм. В світі ПРООН впроваджує проекти в галузі енергетики та захисту навколишнього природного середовища із загальним бюджетом в 5 миллиардов. дол. США, що робить ПРООН одним з найбільших надавачів технічної допомоги в сфері допомоги щодо полегшення наслідків зміни клімату. В Україні за останні п’ять років загальна вартість природоохоронних проектів сягнула 7 млн. 5 тис. дол. США» — произнесла Рікарда Рігер.

Турнір з сінокосіння проводився у двох заліках — командні змагання та індивідуальна першість серед кращих учасників команд. До участі в «Українській косовиці — » запрошувалися усі бажаючі, незалежно від віку та місця проживання. В основному це були мешканці Волині, також були представники з Рівенщини та Києва. Всього у змаганні прийняло команд, у складі яких було по двоє чоловіків. Учасники використовували свої власні інструменти — коси, молотки, наждаки. За кожним косарем йшов суддя, який фіксував не лише час прокосу, але й якість. За неясній покіс (занадто високий, неохайний) нараховувалися штрафні бали.

Найстаршому косарю було 79 років. А переможцю в індивідуальних змаганнях — . Ним став Віктор Семенюк з села Бірці Любешівського району. Свою ділянку довжиною м він відмінно скосив за 3, хвилини, повідомив головний суддя Бурдак Василь.

Вболівати за своїх односельчан приїхало багато людей з різних куточків Волині. Публіку розважали народні та дитячі музичні колективи. Кращі команди та косарі, що зайняли перші, другі та треті місця, були нагороджені цінними призами від напарника Турніру — компанії «Husqvarna» з виробництва техніки для лісу, парків та саду.

Організатором Турніру виступив спільний Проект Програми розвитку ООН та Глобального Екологічного Фонду «Зміцнення управління та фінансової стійкості національної системи природоохоронних територій в Україні» у партнерстві з Державною службою заповідної справи Мінприроди України, національним природним парком «Прип’ять-Стохід» та місцевою владою Любешівського району.

Змагання з ручного сінокосіння — не новина для закордону. Вони проводяться скрізь, де сінокосіння входило до традиційних господарских робіт — в Європі, Америці, Канаді. В рамках заходів по збереженню боліт та захисту прудкої очеретянки змагання з сінокосіння почали проводити 6 років тому у Польщі, на болотах Бебжанського національного парку. В цьому році Чемпіонат Європи з ручного сінокосіння теж організований у Польші. Цьогорічний світовий чемпіонат пройде у Фінляндії. Згодом цю традицію перейняла Білорусь, де щорічною традицією став чемпіонат з ручного сінокосіння «Споровські сінокоси» на територій Біологічного заказника «Споровський».

Відтепер організатори планують проводити Турнір з ручного сінокосіння в Україні щороку.

Світлана Цибульська, УкрТуризм

Комментарии закрыты.