26.06.2014. | Автор:

Нова хата пана Савки відкрила свої дверіНова хата пана Савки відкрила свої двері

В музеї-садибі «Хата Савки», що знаходиться в селі Нові Петрівці Київської області, відкрився новий об’єкт. Це хата знатних у — ст. родів Стретовичів та Васяновичів. Пам’ятка архітектури була привезена з села Мелені, що на Житомирщині. У ті часи село Мелені налічувало більше 8 000 мешканців, було важливою адміністративною одиницею. А роди володіли чи не половиною земель сучасної Житомирщини.
Хата побудована з товстих соснових колод, та покрита очеретом у дідівський спосіб, має високі стелі, просторі кімнати та світлицю, що здатна прийняти до осіб. Господарі хати змінювались досить нередко, останньою здесь мешкала родина сільського священика.
Всередині хати відтворено поліський побут сторіччя. Лавки та столи застелені домотканим полотном. Нинішній господар хати пан Савка власноруч відбудував і розписав старовинну піч, а також замінив стару солом’яну покрівлі на нову очеретяну. В хаті є велика комора. Це неопалюване приміщення для зберігання продуктів та кухонного ужитку. За словами господаря садиби Леоніда Шилова, більше знаного як пан Савка, не завжди можна побачити справжню українську комору, навіть в музеї Пирогово ці побутові приміщення закриті для відвідувачів.

До музея-садиби приїздять діти, а також усі ті, хто хоче ближче познайомитися з історією та культурою Полісся. Екскурсії до пана Савки звуться гостинами. Тому що гості не лише дізнаються багато цікавого: як клепали косу та носили воду на коромислі, як молотили ціпом жито та мололи його в жорнах, як товкли в ступі просо, як вибивали мички на терниці; а й куштують смачні страви, приготовані господинею — борщ, вареники в сметані, куліш, духмяні бандерики з горнятка. Всі страви подають у старовинному глиняному посуді з дерев’яними ложками. На столі буде сало, огірки та хрін домашня горілка: на васильках, калгані, анісі, зубрівці. На гостини завжди приїжджають музики з сусідніх сіл. Можна прийняти участь в ритуалах: освячення землі під забудову, заручини, вінчання навколо діжі з хлібом, женити комина, гадання.

Світлана Цибульська

Комментарии закрыты.