28.07.2013. | Автор:

Алевтина Кахідзе

Художниця, засновниця приватної

Резиденції для іноземних митців

Маршрут>

1 — Станція метро “Театральна” (платформа) — станція метро “Шулявська” (платформа), “Більшо­вик”, ТРЦ (всі поверхи центру).

Про слова-привиди в київському метро та бійців Червоної армії в Бутиках.

«Історія, як люстра. І вона з самого верху — на стелі. Якщо не піднімати голови, люстри не побачити ніколи, а тільки її світло… Та все одно вона з самого верху»,- казав Джеральд Ляо, спускаючись в один з найглибших метро­політенів у світі — в київське метро.

— А там є матеріальні свідчення соціалістичної історії Києва?

— Так, на всіх станціях київського метро, збудованих до 1991 року… На станції «Театральна» (1), наприклад… Хоча раніше вона називалася «Ленінська». Тому там го­рельєф Леніна і його цитати.

— Скажи хоча б одну з його цитат.

— «Суспільство сильне свідомістю мас, воно сильне тоді, коли маси все знають, про все можуть судити і йдуть на все свідомо».

— Хороша цитата, тому з нею не вчинили як з назвою

— не замінили.

— Її могло там не бути, спочатку архітектори запропо­нували оформлення станції з акцентом на музиці Бетхо­вена — яка подобалась Леніну як людині, але проект було відхилено, і зробили ось цей з цитатами з такого ж грані­ту, що везли до Москви для його мавзолею.

— Змінилися тільки назви станцій, але цитати на їхніх стінах залишилися…

— Не зовсім. На станції «Шулявська» від слова «кому­нізм» під стелею станції залишився тільки слід. Але все одно ті букви «к» «о» «м» «у» «н» «і» «з» «м» можна роз­гледіти. Це слово стало привидом. Причому в двох вер­сіях: в українській і в російській! А інші літери в словах «мир», «свобода», «рівність», «братерство», «щастя» під стелею станції — матеріальні.

— Тому що комунізм, за висловом Сартра, це «нездо­ланний горизонт нашого часу»?

— Можливо. Але як тоді пояснити, що «Більшовик» став привидом? Спочатку так називалася ця станція, а 1992­го назву замінили на «Шулявська». І ось в 2006 році за кілька кварталів звідси з’являється величезна нова бу­дівля, а на ній величезними літерами з нових матеріалів

— «Б» «І» «Л» «Ь» «Ш» «О» «В» «И» «К».

— Але більшовиками називали прихильників Леніна, після виборів до керівних органів комуністичної партії. Вони отримали більшість, а прихильники Мартова — мен­шість. Ось чому перші стали іменуватися більшовиками…

— Так, все правильно, але на величезній території цієї будівлі нині сотні бутиків, десятки місць розваг для дітей та дорослих…

— Це торговельно-розважальний центр? (3)

— З 2006 року, щойно Київська міська рада постави­ла підпис під проектом — реконструкцією двох корпусів заводу «Більшовик» під торговельний комплекс з тією ж самою назвою!

Хоча спочатку ті корпуси називалися Київським ча­вуноливарним і механічним заводом (1882-1888), потім Київським машинобудівним і котельним заводом Грете- ра і Криванека (1888-1922) і тільки потім заводом полі­мерного машинобудування «Більшовик». Це ім’я заводу не дали, а присвоїли: «робітники самовіддано воювали за владу Рад під час Жовтневого збройного повстання» — так написано в усіх історичних документах.

— А про «ім’я» торговельно-розважального центру як написано?

— Торговельний центр «Більшовик» — сучасний і стиль­ний дизайн — ми піклуємося про вас!

— І що, справді дизайн — сучасний?

— Йому років сто, якщо рахувати з 1882 року. Всі кон­струкції заводу — швелери та балки — залишилися, а шрифт логотипа торгового центру точнісінько такий, як шрифт «імені» заводу, і герої на покажчиках торговель­ного центру всі до одного ніби з соціалістичної історії.

— А стильний?

— У тогочасних формах є свій стиль!

— А у вітринах?

— Вітрини — звичайнісінькі: «Mexx», «Zara», «Carlo Pazolini»…

— Все одно, це і торговельний центр, і музей одночас­но!

— Не зовсім. Будьонівці ніколи не розгулювали по бу­тиках і ресторанах з пакетиками для покупок, як на ло­готипі і вивісках торгового центру. До речі, і гвинтівки за плечима у них теж намальовані…

— А хто вони — будьонівці?

— Бійці Першої Кінної армії, якою в роки громадянської війни командував Будьонний. Ну, а тепер «будьонівці» в цьому торговельному центрі на всіх покажчиках і виві­сках: «блок а», «блок б», «блок в», «бутикова галерея», «всі на ковзанку», «льодова арена», «кибальчиш-кіндер- пляц», «фотосалон», «увага-відеоспостереження».

Ти впізнаєш їх за строєм: довга шинель і шапка-бу — дьонівка із зіркою. А ось на покажчику «боулінг» будьо — нівця немає, там — білогвардієць — боєць Білої армії.

— А хто такий Кибальчиш?

— Мальчиш-Кибальчиш жив у мирній сільській місце­вості, що охоронялася Червоною армією (будьонівцями). Але одного разу прийшли злісні «буржуїни» (білогвардій­ці), і тоді Кибальчиш очолив опір з хлопчаків — «мальчи — шів». Їм було потрібно «тільки ніч простояти та день про­триматися». Гей же ви, мальчиші, мальчиші-малюки! Чи нам, хлопчишам, тільки в палиці грати та в скакалки ска­кати? І батьки пішли, і брати пішли на війну. Чи нам, маль- чишам, сидіти-чекати, щоб буржуїни прийшли і забрали нас до свого проклятого буржуїнства? В результаті зради Плохиша, що знищив боєприпаси, Кибальчиш потрапив у полон до Головного Буржуїна, який намагався страш­ними тортурами вивідати у нього Військову Таємницю. Таємницю Кибальчиш не видав і під тортурами загинув, а незабаром прийшла, як буря, Червона армія і всих візво- лила. Похований він на високому місці біля Синьої річки.

— Тобто Кибальчиш був хлопчиськом?

— Авжеж, на вивісці «Кибальчиш — кіндерпляц» озна­чає: дитячий майданчик «Кибальчиш».

— А вивіски з «Плохишем» у цьому торговельному цен­трі немає?

— Є «Товариш і маузер»…

— Тобто товариш і пістолет?

— Так! Є ще: «Геть кухонне рабство!», «Хто працює, той їсть!», «Харчоблок»…

— І що це означає?

— У цьому торговельному центрі нічого все це не озна­чає — це «стильний дизайн. Ми дбаємо про вас»…

— А що б це значило в 1919 році й потім ті 72 роки, аж до 1991-го?

— «Товариш і маузер» — класову боротьбу, «Геть кухон­не рабство!» — феміністичний заклик 1920-х років, «Хто працює, той їсть!» — справедливість, «Харчоблок» — при­міщення для обробки харчових продуктів і випікання хлі­ба, а також їдальні для робітників…

— А можна знайти інформацію про будьонівців, біло­гвардійців, феміністичні заклики 1920-х років, Кибальчи — ша в цьому торговому центрі?

— Ні. Там це військова таємниця, як та, яку не відкри­вав Мальчиш-Кибальчиш[1].

2 — Внутрішній двір будинку Межигірська, 56 (ме­тро Тараса Шевченка) — Межигірська, 32а і Межи­гірська, 19 — Поділ — історична частина Києва та житлові масиви.

Про лісовиків і фавнів, або про «додаткову» пло­щу для киян — без снігу та вітру.

Якщо будинок побудовано в 1959 році, як оцей, з тем­но-червоної цегли, значить — це сталінка. І якщо без де­кору, значить — це рядова сталінка. Рядові сталінки буду­вали для комунального заселення радянських громадян. Художник Ілля Кабаков у своїх роботах розповідає про комунальне життя в Радянському Союзі. Одна з його ро­біт називається «Розклад виносу помийного відра по бу­динку № 24 під’їзд № 6 вулиця імені В. Бардієва ЖЕК № 8 Бауманського району».

У правому крилі цього будинку були комунальні кухні, і місць для помийних відер було небагато, можливо, всьо­го лише одне — для одного помийного відра. Люди, що жили так, сварилися і звертались до держави з прохан­ням розібратися: «Прошу розглянути мою заяву по суті. Я проживаю в квартирі разом з гр. Селезньовою Є. К., яка систематично тероризує мене і не дає мені спокійно від­почивати. В її присутності я не можу вийти на кухню, під час приготування обіду мною вона витрушує свої речі, і пил летить мені в їжу…» І держава розбиралася: «Дійти висновку, що з 19 травня 1964 змінити поведінку Селез — ньової до Воєвотіної — на основі взаємної поваги».

А пізніше з’явилися «хрущовки» — соціальне житло, яке будували для кожної соціалістичної родини. Слово «хрущовка» походить від Микити Сергійовича Хрущова, першого секретаря комуністичної партії (1953 — 1964); «сталінка» — від Йосифа Віссаріоновича Сталіна, першо­го секретаря комуністичної партії (1921 — 1953). Хрущов­ки будували з 1960 по 1985 роки, сталінки — з 1930 до се­редини 1960-х років.

Комунальні квартири з появою хрущовок розселили. Проте і хрущовки були незручними… Якщо в родині були одностатеві діти — два хлопчики або дві дівчинки — така сім’я отримувала двокімнатну квартиру з однією прохід­ною кімнатою, санвузол суміщений, висота стелі 2,48 м. Пересічній радянській людині завжди було тісно та не­зручно. Радянська влада закінчилася в 1991 році, тоді така людина отримала додаткову житлову площу — вона

Сучасна міська міфологія

Сучасна міська міфологія

Засклила свій балкон. Всюди. І в сталінці, і в хрущовці, і в будинку вісімнадцятого століття…

— Доброго дня. Ви тут живете?

— Так. П’ятдесят років

— Засклили балкон?

— А як інакше.

— Але ж заборонено склити балкони…

— Заборони тепер ні на кого не діють.

— А як відрахувати оце «тепер»?

— З кінцем радянської влади…

— А може, в Києві просто коротке літо, нам не потрібні балкони, не треба було їх проектувати і розміщувати на фасадах…

— Ні… Балкон потрібен, якщо його засклити. Там сухо і тепло, а не вітер, бруд, сніг — взимку… Засклений балкон

— це додаткова кімната або підсобне приміщення. Якщо там встановити батарею, то це вже повноцінна додаткова кімната або тепле підсобне приміщення. А якщо завести кронштейни і збільшити площу балкона, туди вміститься диван, а на вікна повісити фіранки — буде повноцінна до­даткова, затишна кімната.

— А інтер’єром буде темно-червона цегла фасаду! А в будинку (4) за адресою Межигірська, 32а — геометричні орнаменти, рослинні візерунки, барельєфи фавнів… Хто ж вони: фавни чи щезники?

— Не знаю. Їх ще у вісімнадцятому столітті на фасадах відлили.

— А тепер вони біля диванів, батарей і за фіранками… Власники квартир засклили свої балкони разом з ними: з фавнами або щезниками, лісовими царівнами, русалка­ми, янголами, геометричними орнаментами, рослинни­ми візерунками. Або збили, як на Межигірській, 19.

— Мабуть, треба було миску повісити?

— Ви думаєте, через це?!

— Розумієте, тепер люди хочуть добре жити. Облашту — вати своє житло найкраще, головне, щоб людині було зручно…

— Тобто перемогло життя окремо взятої людини?

— Так!

— А геометричні орнаменти, рослинні візерунки, ба­рельєфи фавнів або лісовиків, лісові царівни, русалки, янголи — програли… А в однотипних житлових масивах?

— Не було чому програвати.

— Засклені балкони стали там єдиною поезією: різні форми, матеріали, кольори…

— Про ці балкони теж розповідає Кабаков?

— Ні, він виїхав до Нью-Йорка в 1985 році, а балкони почали склити пізніше — з кінця радянської влади, в 1991­му.

3 — Гідропарк — парк Шевченка — метро «Театраль­на» — стежка з Подолу на Львівську площу Вознесен — ським узвозом Про киян — про людей і собак.

“Ніщо, таким чином, не було втрачено, втрачені лише ми самі. Ми, котрих винайдені нами “соціальні зв’язки” (відношен­ня, комунікація) затягують в економічні, політичні, культурні те­нета. Обплутані ними, ми вимудрували собі фантазм втраченої спільноти”.

Жан-Люк Нансі “Непродуктивні спільноти"

Історія 1: Гідропарк. Тренажери на всі групи м’язів (5). Є роздягальня і душова, але вода тепла тільки влітку, пі­дігріта сонцем. Тренажери просто неба. Тренажери від­криті всім! Цілий рік. Вхід вільний.

— А чи немає проблем з владою міста, щоб тут зна­ходився цей тренажерний зал, побудований з особис­тої ініціативи однієї людини (до якої підключилися інші) й існує з 1992 року, відкритий для всіх і кожного, що де­монструє форму самоорганізації і до того ж надає свої послуги безкоштовно — всім і кожному, в той час як такі

Послуги коштують у місті від 20 грн. (1,81 euro).

— Щороку у нас ці проблеми. Торік теж хотіли тут зро­бити стоянку на 300 місць…

— Тоді чому та людина, якій належить ідея, не пішла іншим шляхом та не побудувала всі ці просто фантастич­ні, абсолютно точно вирахувані та справні вже двадцять років тренажери на своїй власній ділянці, наприклад?

— У нас була така особливість в інституті кібернетики…

— А до чого тут інститут кібернетики?

— Та людина там працювала… так от у нас була така особливість в інституті кібернетики: кожен щось приду­мував. Усі чомусь захоплювалися, і неодмінно з такою психологією, що все мало належати всім…

— Як усе тут?

— Так!

— А як ви називаєте це місце? Ви ж тут по понеділках, середах і п’ятницях?

— Гідропарк. Тренажери, вони тут одні такі, а може на­віть одні у всьому світі!

Історія 2: Танцювальний клуб. Вихідні. Восени, взим­ку, навесні в переході метро «Театральна» танцюють ки­ївські пенсіонери (7).

— Ви художній керівник клубу «Кому за сорок»?

— Так. Ви не переживайте, нам мер дозволив танцюва­ти тут. У нас є дозвіл на кожну неділю, щоб танцювати під баян або програвач.

— Я не переживаю…

— А влітку ми танцюємо в Гідропарку. І у нас теж є до­звіл.

Історія 3: Шаховий клуб (6), а також шашки, карти, нарди. Вільні столики для бажаючих пограти є в наявнос­ті. Двійко-трійко міліціонерів завжди неподалік.

— Ви тут наглядаєте за столиками?

— Так, щоб на гроші не грали.

— А раптом?

— До міліцейського відділку заберемо. А вам нащо?

— Я гід пишу.

— Так і перекажіть усім читачам: на гроші в парку Шев­ченка грати не можна. А столики для бажаючих пограти є в наявності.

Історія 4: У парках, на зупинках, на станціях метро, в переходах, під’їздах, на ринках, стоянках, біля супермар-

Сучасна міська міфологія

Кетів бродять бездомні собаки, а то й зграї: п’ять, шість і більше (8). Чіпляються. Обгавкують, якщо ви з візочком, велосипедом або у великому капюшоні. Кусаються вкрай рідко. Можуть, якщо в однієї з собак цуценята, або ви за­гнали її в кут — собаці нічого не залишається, як вкусити вас. Давайте завжди собаці можливість піти. А головне, не біжіть і не махайте руками. Бездомні собаки кусають вкрай рідко. Вони годуються самі, і їх годують люди, є стежки службовців, що йдуть вранці на роботу і ввечері з роботи — собаки їх знають у місті всі до одного. Їм там щастить більше.

Т


> Маршрути

Категория: Інший Київ

Комментарии закрыты.